Werstok - Dom DobryWERSTOK
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1574. Dawny Werstok był podzielony na część "dworską", z cerkwią i dworem, oraz wiejską - położoną ponad kilometr dalej, w lesie. Gdy pożar strawił część wiejską, mieszkańcy pobudowali się obok części "dworskiej". I tak już zostało.

Cerkiew ufundował w 1768 ówczesny właściciel Werstoku Józef Wilczewski - podkomorzy wiski, dwukrotny poseł na Sejm, rotmistrz jazdy koronnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, późniejszy kasztelan podlaski. W 1777 utracił Werstok z powodu długów i polecił synom odzyskać go przemocą. Nocny napad na dwór zakończył się tragicznie, a sprawa stała się głośna w kraju. Dowiedz się więcej


W 1869 przeprowadzono kapitalny remont cerkwi. Wówczas została dobudowana ryznica (miejsce do przechowywania szat liturgicznych) i ponomarka (zakrystia), a wewnątrz umieszczono ikonostas. W 1909 została dobudowana kruchta i dzwonnica.

Najstarsze ikony pochodzą z II połowy XVIII wieku. Zabytkowa jest również cerkiewna Ewangelia oraz Apostoł (czyli księga liturgiczna zawierająca pisma nowotestamentowe dotyczące Apostołów, tj. Dzieje Apostolskie, Listy powszechne i Listy Pawła) z własnoręcznym zapisem fundatora Wilczewskiego.

Nasza gmina (Dubicze Cerkiewne) znajduje się w pierwszej trójce polskich gmin o najwyższym odsetku mniejszości narodowych. Ponad 80% mieszkańców deklaruje narodowość białoruską. Miejscową gwarę, stanowiącą mieszankę kilku języków z elementami lokalnej twórczości językowej, słychać na każdym kroku. Zapewne niewiele z niej zrozumiecie.

W OKOLICY

Puszcza Białowieska i Białowieża
Puszcza Białowieska ma ok. 12 tysięcy lat i jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Naszym Gościom możemy polecić zaprzyjaźnionych i sprawdzonych przewodników puszczańskich.W Białowieży - oprócz muzeum przyrodniczo-leśnego i parku pałacowego - polecamy kawiarnię "Bike Cafe" - lokal łączący zalety kawiarni z użytecznością wypożyczalni rowerów i nart biegowych, prowadzony przez naszych znajomych. W sezonie letnim warto odwiedzić Przystań na Lato – wypożyczyć kajak i popłynąć Narewką do granicy z Białorusią.

Hajnówka
To największe miasto w okolicy - z dużymi sklepami sieciowymi, imponującymi cerkwiami (m.in. Sobór Św. Trójcy – dwukondygnacyjna cerkiew mieszcząca jednorazowo 5 tysięcy osób), Parkiem Wodnym i znanym w okolicy targiem, na którym w środy i soboty można kupić zdrową żywność. W Hajnówce rozpoczyna się trasa Wąskotorowej Kolejki Leśnej, którą od maja do września można przemierzać lasy Puszczy Białowieskiej.


Zdjęcie - Polimerek / Wikipedia

Synagoga w Orli
Majestatyczna synagoga została zbudowana ok. roku 1754. Do połowy XX wieku była to jedna z nielicznych budowli murowanych w Orli. Nad wejściem widniał napis: "Jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego tylko Dom Boży". Wnętrze pokrywały piękne freski z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, których resztki przetrwały do dzisiaj. Przez Orlę i dalej, koło Werstoku, przebiegał ważny dla miejscowych Żydów szlak handlowy do Brześcia, z przydrożnymi karczmami. Jedna z nich znajdowała się obok naszej miejscowości.

Dom Dobry znajduje się ok. 16 km od synagogi.


Zdjęcie pochodzi ze strony polskaniezwykla.pl.

Grabarka
Święta góra i miejsce pielgrzymowania dla wyznawców prawosławia w Polsce. Na Grabarce znajdują się trzy cerkwie, monaster żeński Świętych Marty i Marii, dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) oraz prawosławny cmentarz. Corocznie na Grabarkę przyjeżdżają tysiące pielgrzymów. Część z nich zostawia krzyże wotywne (intencyjne) na wzgórzu wokół cerkwi. Szacunkowa liczba krzyży to już ponad 10 tysięcy. Najstarsze krzyże pochodzą jeszcze z XIX wieku.

Dom Dobry znajduje się 48 km od Grabarki.

 
Zdjęcia - Wikipedia: Jacek Karczmarz (1), Bladyniec (2)

Skit w Odrynkach
Skit oznacza odosobnioną budowlę, pustelnię dla mnichów, którzy pragną prowadzić surowsze niż w monastyrach życie. W Polsce są tylko dwa skity: męski skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach oraz żeński skit św. Mikołaja Cudotwórcy w Holeszowie.

Skit w Odrynkach jest malowniczo położony wśród rozlewisk dorzecza Narwi, w uroczysku Kudak. Ze wsi Odrynki prowadzi do niego drewniana, 800-metrowa kładka. Pustelnia została wybudowana w 2009, a w 2013 na terenie skitu konsekrowano nowo wybudowaną drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej.

Dom Dobry znajduje się 49 km od skitu w Odrynkach.

 
Zdjęcia - Wikipedia: Franczesko Genelli (1), Svevovic (2)

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski. Dom Dobry znajduje się ok. 4 km od Green Velo.Zalew Bachmaty
Zalew ma kąpielisko z piaszczystą plażą (w sezonie jest ratownik). Jest tam plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Dom Dobry znajduje się ok. 4 km od zalewu.


Zdjęcie pochodzi ze strony atrakcjepodlasia.pl.

Zalew Repczyce
Podobnie jak na Bachmatach, jest kąpielisko z sezonowym ratownikiem, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dom Dobry znajduje się ok. 20 km od zalewu.


Zdjęcie pochodzi ze strony grupabiwakowa.pl.

Białoruś
Z Domu Dobrego można wyskoczyć – bez wizy! – na Białoruś. Sąsiadujemy z bezwizową strefą „Brześć – Grodno”, do której można wybrać się rowerem lub pieszo (przejście graniczne koło Białowieży) albo samochodem (przejście graniczne w Połowcach, ok. 20 km od Werstoku). Najbliżej nas jest tzw. Rejon Kamieniecki – z wybudowaną w XIII wieku, 30-metrową obronną Wieżą Kamieniecką, zwaną Białą Wieżą, oraz z szeregiem zabytków (ruiny zamku, barokowe i klasycystyczne pałace i świątynie) w dawnych majątkach Sapiehów, Potockich i Puzynów.Nieopodal Werstoku, pod adresem Jakubowo 3 można doświadczyć puszczańskich dobroci. Gabinet Masażu Nadi to miejsce, w którym do terapii lasem można dodać terapię dłońmi. Polecamy!

Inne wybrane atrakcje z naszych okolic (kalendarium jest orientacyjne):

MAJ
☀ półmaraton hajnowski

CZERWIEC
☀ kiermasz produktów lokalnych w Białowieży
☀ regaty żeglarskie Puchar Żubra nad Zalewem Siemianówka (fot. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku)

LIPIEC
☀ Noc Kupały (Na Iwana na Kupała) w Dubiczach Cerkiewnych - ważny punkt kalendarza imprez kulturalnych Podlasia, impreza etno z koncertami i kiermaszem. Noc Kupały jest organizowana również m.in. w Białowieży (fot. Janusz Bakunowicz)
☀ Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze - koncerty folkowe, spektakle i pokazy sztuki ludowej, warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne i kulinarne, wystawy, pokazy filmów, jarmark rękodzieła
☀ Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP - spektakle i pokazy plenerowe w Dubiczach, Hajnówce, Białowieży, Orli, Bielsku Podlaskim i innych miejscowościach
☀ Jarmark Żubra - koncerty folkowe, pokazy, konkursy warsztaty kulinarne
☀ Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej ROCKOWISKO w Hajnówce
☀ Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" w Białymstoku
☀ Dni Kleszczel - koncerty, pokazy, loty widokowe, biegi, marsze nordic walking, animacje dla dzieci

SIERPIEŃ
☀ Dni Białowieży - kiermasze, stoiska edukacyjne, animacje dla dzieci, pokazy sprzętu strażackiego, koncerty
☀ Białoruski Festyn Ludowy w Hajnówce - koncerty
☀ Białowieskie Integracje Artystyczne - Peretocze - koncerty muzyki polskiej, białoruskiej, żydowskiej, cygańskiej, litewskiej, rosyjskiej i ukraińskiej

WRZESIEŃ
☀ Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (fot. z www.powiat.hajnowka.pl)
☀ Święto Kolorów i Baniek Mydlanych w Hajnówce
☀ Festyn Archeologiczny w Zbuczu - pokazy wojów, warsztaty średniowiecznych rzemiosł, koncerty folkowe
☀ warsztaty budowania szałasów w Hajnówce
☀ Święto Pieczonego Ziemniaka nad Zalewem Repczyce
☀ festyny białoruskie "I tam żywuć ludzi"

PAŹDZIERNIK
☀ Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów” w Białymstoku

GRUDZIEŃ
☀ Jarmark Bożonarodzeniowy w Hajnówce

DO GÓRY


           Dom Dobry 2018-2022                           Jesteśmy na  permakultura.edu.pl